Ann Baker z kotką Fugianną

Josephine

Historia rasy Ragdoll

Historia kotów Ragdoll zaczyna się w latach 60 ubiegłego wieku w Kalifornii . Pierwszy miot urodził się u hodowczyni Persów i kotów Balijskich Ann Baker . Wedle legendy protoplastką tej rasy była długowłosa ,biała ,półdzika kotka Josephine .Kotka została skrzyżowana z kotem birmańskim ,a urodzone z tego połączenia kocięta były bardziej bezwładne i odporne na ból co tłumaczono wcześniejszym potrąceniem przez samochód Josephine . Tak naprawdę Ann Baker prowadziła przemyślany plan hodowlany który miał umocnić zalety słodkiej Josephine takie jak uległość , łagodność i bezwzględne oddanie . Kształtując rasę hodowczyni prowadziła tzw. chów wsobny - inbred .
Podstawą hodowli były koty o imionach:
Blackie ( syn Josephine)
Dady Warbucks ( syn Josephine i kota rasy Święty kot Birmański)
Fugianna (córka Josephine i Dady Warbucksa )
Buckwheat (córka Josephine i Blackiego)
Kolejnym etapem było utrwalanie pożądanych cech poprzez parowanie Fugianny i Buckwheat z Dady Warbucksem który został pierwszym zarejestrowanym Ragdollem (nastąpiło to pod koniec 1966 roku)

Ann Baker świadoma sukcesu jaki może odnieść wyhodowana przez nią rasa  w 1975 roku opatentowała nazwę Ragdoll , a także założyła własna organizację International Ragdoll Cat Association (IRCA). 

 W USA rasa zostałą zarejestrowana w 1966 roku , w UK w 1983.

 

KONTAKT

 Agata Światowska +48 880 223 202

swiatowskaagata@gmail.com

 

                                                                                           Montaż anten