Ann Baker z kotką Fugianną

Josephine

Laura i Denny Dayton 

Historia rasy Ragdoll

Historia kotów Ragdoll zaczyna się w latach 60 ubiegłego wieku w Kalifornii . Pierwszy miot urodził się u hodowczyni Persów i kotów Balijskich Ann Baker . Wedle legendy protoplastką tej rasy była długowłosa ,biała ,półdzika kotka Josephine .Kotka została skrzyżowana z kotem birmańskim ,a urodzone z tego połączenia kocięta były bardziej bezwładne i odporne na ból co tłumaczono wcześniejszym potrąceniem przez samochód Josephine . Tak naprawdę Ann Baker prowadziła przemyślany plan hodowlany który miał umocnić zalety słodkiej Josephine takie jak uległość , łagodność i bezwzględne oddanie . Kształtując rasę hodowczyni prowadziła tzw. chów wsobny - inbred .
Podstawą hodowli były koty o imionach:
Blackie ( syn Josephine)
Dady Warbucks ( syn Josephine i kota rasy Święty kot Birmański)
Fugianna (córka Josephine i Dady Warbucksa )
Buckwheat (córka Josephine i Blackiego)
Kolejnym etapem było utrwalanie pożądanych cech poprzez parowanie Fugianny i Buckwheat z Dady Warbucksem który został pierwszym zarejestrowanym Ragdollem (nastąpiło to pod koniec 1966 roku)

Ann Baker świadoma sukcesu jaki może odnieść wyhodowana przez nią rasa  w 1975 roku opatentowała nazwę Ragdoll ( patent wygasł dopiero w 2005 roku)  , a także założyła własna organizację International Ragdoll Cat Association (IRCA). 

 W USA rasa zostałą zarejestrowana w 1966 roku , w UK w 1983.

 Ann Baker nieustannie plinowała by rozwój rasy nie wymknął się jej z pod kontroli . Każdy hodowca chcący hodować Ragdolle musiał ściśle przestrzegać zasad i zaleceń . Jednocześnie na świecie mogło działać tylko dwanaście hodowli . 

 Wszystkie te ograniczenia , a także trudna współpraca z twórczynią rasy spowodowały ,że rasa stawała się coraz mniej popularna i prawie zanikła. 

To ,że rasa Ragdoll przetrwała zawdzieczamy dwójce hodowców , byli to Laura i Denny Deyton .

Zakupili oni od Ann w 1969 dwa koty o imionach Rosie i Buddy. W późniejszych latach odkupili od innych hodowców jeszcze klika kotów (pochodzących od Ann Baker) i tak powstała hodowla Blossome Time.Początkowo próbowali współpracy z twórczynią rasy jednak ostatecznie w 1973 roku ich drogi się rozeszły.

1 lutego 1975 roku Deytonowie założyli The Ragdoll Society klub zrzeszający miłośników tej rasy z całego świata.

Zapraszam do zakładki wzorzec rasy aby zobaczyć jak wygląda współczesny Ragdoll

 

                                                                        Montaż anten