ABC kupującego
ABC kupującego
Decyzja podjęta ,będziemy mieli kotka 🙂 Poniżej przedstawiamy podstawowe ABC kupującego
Jak się przygotować ? co kupić ? czego się wystrzegać ?
1. Przygotowanie domu na nowego członka rodziny :
Koty Ragdoll są rasą spokojną i raczej niskopienną :). Jednak musimy wziąć pod uwagę ,że każde młode zwierze ma swoje chwile szaleństwa 🙂
Jeśli mamy w domu drogocenne bibeloty po prababci to na początek radzę je schować lub postawić w takim miejscu aby kot nie miał możliwości ich uszkodzić . Przydatna bywa także taśma dwustronna którą można przykleić drogocenne lub kruche przedmioty . Jak już poznacie się z Waszym kotkiem może okazać się ,że wcale nie interesuje go zrzucanie czegokolwiek z półek i parapetów .
Bezpieczeństwo
Kolejną ważną kwestią jest zapewnienie nowemu domownikowi bezpieczeństwa . Jeśli mamy balkon bądź taras należy go osiatkować. Gdy nie ma takiej możliwości to nie pozwalajmy kotu na niego wychodzić . Należy również unikać otwierania okien ,,uchylnie,, . Istnieje bardzo duże ryzyko ,że kot próbując przez nie wyjść po prostu się zaklinuje co może doprowadzić do uszkodzeń kręgosłupa , a nawet śmierci . Warto aby chociaż jedno okno lub balkon w domu było zabezpieczone siatką. My będziemy mogli bezpiecznie wietrzyć ,a Ragdoll będzie miał swoje ,,okno na świat ,, .
Niebezpieczne dla kota mogą być nasze domowe kwiaty gdyż jest cała lista kwiatów trujących. Powinni się Państwo z nią zapoznać i pozbyć się ich z domu lub ustawić w miejscach poza zasięgiem kota.
Jeszcze jednym niebezpieczeństwem czyhającym na Waszego Ragdolla są wszelkiego rodzaju sznurki, tasiemki (w tym modne firanki ,,makarony,, ), gumki do włosów. Warto zadbać by szczególnie młody kotek nie miał do nich dostępu. Zjedzony sznurek, tasiemka czy folia mogą utknąć w przewodzie pokarmowym .
2. Zakup potrzebnych akcesoriów :
Wraz z pojawieniem się wyśnionego puchatego Ragdolla będziemy potrzebowali kilku akcesoriów aby malec czuł się u nas dobrze :
* transporter
Przyda na się zarówno w dniu odbioru kociaka z hodowli jak i przy późniejszych wizytach u weterynarza , wyjazdach na wakacje itp. Pamiętajmy ,że kociak urośnie więc lepiej od razu kupić większy . Jeśli podróżujemy dużo komunikacją weźmy pod uwagę transporter materiałowy lub na kółkach . Optymalne wymiary transportera dla dorosłego Ragdolla to długość +/- 50 cm , szerokość +/- 30 cm .Oczywiście im więcej tym lepiej 🙂
*kuweta
Tak jak przy zakupie transportera weźmy pod uwagę ,że kociak urośnie więc aby uniknąć podwójnych wydatków kupmy od razu większą . w hodowli stosuję żwirek kukurydziany. Stopniowo można zmienić go na taki jaki Państwu i kotu będzie pasował . Ze swojej strony pragnę tylko zwrócić uwagę aby tego żwirku sypać sporo do kuwety wtedy unikniemy problemu mokrych ,ubrudzonych odchodami łapek .
*drapak
Kot ma naturalny odruch drapania. Nie oduczymy go tej czynności więc powinniśmy zapewnić mu miejsce do drapania lub tzw. kocie drzewko. Wybór na rynku jest naprawdę duży weźmy tylko pod uwagę aby drapak był stabilny i ustawiony w takim miejscu by zapewnić kotu możliwość obserwacji mieszkania . Ragdolle zazwyczaj są kotami sporych rozmiarów więc drapak też powinien być spory. Nie musi być super rozbudowany -powinien mieć sporą podstawę minimum 50x50cm. Przynajmniej jeden słup o długości 100cm . Średnica słupów powinna wynosić minimalnie 11 cm ,a średnica rozet czy legowisk 45cm.
Nabywcy naszych kociąt mogą skorzystać z 6% rabatu na drapaki Rufi . Wystarczy skorzystać z linku
*zabawki
Na rynku jest ich mnóstwo jednak z moich obserwacji wynika ,że to nie skomplikowane interaktywne zabawki za miliony ale kulka papieru , karton czy kasztan przyniesiony ze spaceru mają największe powodzenie 🙂 . Warto również zainwestować w wędkę gdyż większość kotów nie może się im oprzeć . W zakładce dom przyjazny kotu znajdziecie Państwo też inne pomysły na uatrakcyjnienie życia naszego puchatego przyjaciela .
*miseczki
Miska powinna być dość szeroka ,koty nie lubią dotykać wibrysami brzegów miski . Woda i jedzenie nie powinny stać koło siebie , zresztą wodę warto postawić w kilku punktach mieszkania aby zachęcić kota do picia . Wiele kotów chętnie pije wodę z fontanny. W sklepach zoologicznych jest ich spory wybór .Nie polecam miseczek plastikowych gdyż zbiera się na nich najwięcej bakterii .
3. żywienie
W hodowli staram się żywić kocięta bardzo różnorodnie. Przyzwyczajam maluchy do różnego rodzaju karm tak aby w nowym domku kociak bez problemu zaakceptował wybrany przez nowego właściciela sposób żywienia . Podstawowym pożywieniem są wysokomięsne puszki firm takich jak Animonda ,MAC’s , Grau . Dodatkowo kocięta otrzymują mięso wołowe ,drobiowe ,królicze . Uzupełnieniem jest karma sucha firm Josera i Brit do której mają stały dostęp. Po zakończeniu karmienia maluchów przez mamę nie podajemy kociętom mleka ani krowiego ,ani tzw. mleka dla kotów. Zapewniamy za to stały dostęp do wody.
Nowy właściciel może więc zarówno pozostać przy mieszanym sposobie żywienia jak i np. dość łatwo przejść na dietę BARF lub karmić tylko puszkami .
Nie zaleca się karmienia kota wyłącznie suchą karmą. Z powodu niskiej wilgotności powoduje ona uszkodzenia nerek i inne problemy ze zdrowiem .
Surowe mięso powinno być podawane nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu (w dość dużych kawałkach ) .Chyba ,że będziemy je suplementować czyli zastosujemy dietę BARF.
4. Pielęgnacja
Koty Ragdoll należą do rasy półdługowłosej w związku z tym ich futro wymaga pielęgnacji , nie jest ona uciążliwa . Wystarczy raz na kilka dni wyczesać kota szczotką tzw.pudlówką aby usunąć obumarły włos . Warto również zaopatrzyć się w rolkę do ubrań -tak ,tak nie chcę Państwa oszukiwać ,Ragdolle gubią sierść 🙂
Kot szczęśliwy to kot niewychodzący
Stanowczo odradzam nowym właścicielom wypuszczanie kota bez opieki na dwór. Jeśli chcemy aby nasz Ragdoll korzystał ze spacerów możemy wychodzić z nim w szelkach lub jeśli jest możliwość zbudować mu wolierę .Koty wychodzące często ulegają wypadkom. Zostają rozjechane przez samochody , rozszarpane przez psy lub zjadają np.mysz z trutką .Warto wspomnieć ,że koty rasowe często padają również ofiarą kradzieży .
Każdy kotek opuszczający naszą hodowlę jest zachipowany. Jeśli wyrażą Państwo zgodę ( zawsze o to pytam przy podpisywaniu umowy ) to maluchu zostaje dodany do międzynarodowej bazy Safe Animal . Jeśli się zgubi lub ucieknie zwiększa to jego szansę na powrót do domu. Proszę tylko pamiętać o aktualizacji numeru telefonu (jeśli ulega on zmianie ) .
Osobiście polecam sklep Zooplus -duży wybór i dobre ceny !
Z tym linkiem pierwsze zakupy z 10% rabatem
https://www.zooplus.pl/invitations/gnro7hT6
Oprócz zakładki ABC kupującego warto zajrzeć również na stronę Dom przyjazny kotu