ABC kupującego

Decyzja podjęta ,będziemy mieli kotka 🙂 jak się przygotować ? co kupić ? czego się wystrzegać ?


1. Przygotowanie domu na nowego członka rodziny :

Koty Ragdoll są rasą spokojną i raczej niskopienną ,ale musimy wziąć pod uwagę ,że każde młode zwierze ma swoje chwile szaleństwa  🙂 

Jeśli mamy w domu drogocenne bibeloty po prababci to na początek radzę je schować lub postawić w takim miejscu aby kot nie miał możliwości ich uszkodzić . Przydatna bywa także taśma dwustronna którą można przykleić drogocenne lub kruche przedmioty . Jak już poznacie się z Waszym kotkiem może okazać się ,że wcale nie interesuje go zrzucanie czegokolwiek z półek i parapetów . 

 Kolejną ważną kwestią jest zapewnienie nowemu domownikowi bezpieczeństwa . Jeśli mamy balkon bądź taras należy go osiatkować ,jeśli nie ma takiej możliwości to nie pozwalajmy kotu na niego wychodzić . Należy również unikać otwierania okien ,,uchylnie,, gdyż istnieje bardzo duże ryzyko ,że kot próbując przez nie wyjść po prostu się zaklinuje co może doprowadzić do uszkodzeń kręgosłupa , a nawet śmierci . Warto aby chociaż jedno okno lub balkon w domu było zabezpieczone siatką ,my będziemy mogli bezpiecznie wietrzyć ,a Ragdoll będzie miał swoje ,,okno na świat ,, . 

Niebezpieczne dla kota mogą być nasze domowe kwiaty gdyż jest cała lista kwiatów trujących, powinni się Państwo z nią zapoznać i pozbyć się ich z domu.

Jeszcze jednym niebezpieczeństwem czyhającym na Waszego Ragdolla są wszelkiego rodzaju sznurki i tasiemki (w tym modne firanki ,,makarony,, ) Warto zadbać by szczególnie młody kotek nie miał do nich dostępu gdyż zjedzony sznurek , tasiemka czy folia mogą utknąć w przewodzie pokarmowym . 

2. Zakup potrzebnych akcesoriów : 

Wraz z pojawieniem się wyśnionego puchatego Ragdolla będziemy potrzebowali kilku akcesoriów aby malec czuł się u nas dobrze :

* transporter -przyda na się zarówno w dniu odbioru kociaka z hodowli jak i przy późniejszych wizytach u weterynarza , wyjazdach na wakacje itp.Pamiętajmy ,że kociak urośnie więc lepiej od razu kupić większy . Jeśli podróżujemy dużo komunikacją weźmy pod uwagę transporter materiałowy lub na kółkach . Optymalne wymiary transportera dla dorosłego Ragdolla to długość +/- 50 cm , szerokość +/- 30 cm oczywiście im więcej tym lepiej 🙂

*kuweta- tak jak przy zakupie transportera weźmy pod uwagę ,że kociak urośnie więc aby uniknąć podwójnych wydatków kupmy od razu większą . Jeśli chodzi o żwirek w hodowli stosuję bentonitowy, natomiast stopniowo można zmienić go na taki jaki Państwu i kotu będzie pasował . Ze swojej strony pragnę tylko zwrócić uwagę aby tego żwirku sypać sporo do kuwety wtedy unikniemy problemu mokrych ,ubrudzonych odchodami łapek .

*drapak -kot ma naturalny odruch drapania i nie oduczymy go tej czynności więc powinniśmy zapewnić mu miejsce do drapania lub tzw. kocie drzewko .Wybór na rynku jest naprawdę duży weźmy tylko pod uwagę aby drapak był stabilny i ustawiony w takim miejscu by zapewnić kotu możliwość obserwacji mieszkania . Ragdolle zazwyczaj są kotami sporych rozmiarów więc drapak też powinien być spory, nie musi być super rozbudowany -powinien mieć sporą podstawę minimum 50x50cm , przynajmniej jeden słup o długości 100cm, średnica słupów powinna wynosić minimalnie 11 cm ,a średnica rozet czy legowisk 45cm. 

Nabywcy naszych kociąt mogą skorzystać z 4% rabatu na drapaki Rufi -zainteresowanych prosimy o kontakt .

*zabawki-na rynku jest ich mnóstwo jednak z moich obserwacji wynika ,że to nie skomplikowane interaktywne zabawki za miliony ale kulka papieru , karton czy kasztan przyniesiony ze spaceru mają największe powodzenie 🙂 warto również zainwestować w wędkę gdyż większość kotów nie może się im oprzeć . W zakładce dom przyjazny kotu znajdziecie Państwo też inne pomysły na uatrakcyjnienie życia naszego puchatego przyjaciela .

*miseczki – miska powinna być dość szeroka ,koty nie lubią dotykać wibrysami brzegów miski . Woda i jedzenie nie powinny stać koło siebie , zresztą wodę warto postawić w kilku punktach mieszkania aby zachęcić kota do picia . Wiele kotów chętnie pije wodę z fontanny w sklepach zoologicznych jest ich spory wybór .Nie polecam miseczek plastikowych gdyż zbiera się na nich najwięcej bakterii . 

3. żywienie – w hodowli staram się żywić kocięta bardzo różnorodnie i przyzwyczajam maluchy do różnego rodzaju karm  tak aby w nowym domku kociak bez problemu zaakceptował wybrany przez nowego właściciela sposób żywienia . Podstawowym pożywieniem są wysokomięsne puszki firm takich jak MAC’s , Grau ,GranataPet . Dodatkowo kocięta otrzymują mięso wołowe ,drobiowe ,królicze . Uzupełnieniem jest karma sucha firm Purizon , GranataPet , Taste of the Wild  do której mają stały dostęp. Po zakończeniu karmienia maluchów przez mamę nie podajemy kociętom mleka ani krowiego ,ani tzw. mleka dla kotów , zapewniamy za to stały dostęp do wody. 

 Nowy właściciel może więc zarówno pozostać przy mieszanym sposobie żywienia jak i np. dość łatwo przejść na dietę BARF lub karmić tylko puszkami .

Nie zaleca się karmienia kota wyłącznie suchą karmą gdyż z powodu niskiej wilgotności powoduje ona uszkodzenia nerek i inne problemy ze zdrowiem . 

Surowe mięso powinno być podawane nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu (w dość dużych kawałkach )  .Chyba ,że będziemy je suplementować czyli zastosujemy dietę BARF. 

4. Pielęgnacja -koty Ragdoll należą do rasy półdługowłosej w związku z tym ich futro wymaga pielęgnacji , nie jest ona uciążliwa . Wystarczy raz na kilka dni wyczesać kota szczotką tzw.pudlówką aby usunąć obumarły włos . Warto również zaopatrzyć się w rolkę do ubrań -tak ,tak nie chcę Państwa oszukiwać ,Ragdolle gubią sierść 🙂

 Stanowczo odradzam nowym właścicielom wypuszczanie kota bez opieki na dwór ,jeśli chcemy aby nasz Ragdoll korzystał ze spacerów możemy wychodzić z nim w szelkach lub jeśli jest możliwość zbudować mu wolierę .Koty wychodzące często ulegają wypadkom ,zostają rozjechane przez samochody , rozszarpane przez psy lub zjadają np.mysz z trutką .Warto wspomnieć ,że koty rasowe często padają również ofiarą kradzieży .

Każdy kotek opuszczający naszą hodowlę jest zachipowany i jeśli wyrażą Państwo zgodę ( zawsze o to pytam przy podpisywaniu umowy ) to maluchu zostaje dodany do międzynarodowej bazy Safe Animal -jeśli się zgubi lub ucieknie zwiększa to jego szansę na powrót do domu .Proszę tylko pamiętać o aktualizacji numeru telefonu (jeśli ulega on zmianie ) .

Osobiście polecam sklep Zooplus -duży wybór i dobre ceny !

Z tym linkiem pierwsze zakupy z 10% rabatem 

http://www.zooplus.pl/invitations/Agata.Swiatowska/1