Wzorzec rasy Ragdoll

hodowla ragdoll , wzorzec rasy ragdoll seal bicolor

 Standard rasy Ragdoll wg.federacji Fife

Czytając o wzorcu rasy Ragdoll należy pamiętać ,że opisuje on kota idealnego . Hodowcy dążą do tego ideału ale niewielu udaje się go osiągnąć . Moim zdaniem warto pracować nad poprawą rasy, dążeniem do spełnienia standardów ale nie zapominając przy tym o zdrowiu oraz dobrostanie tej pięknej rasy.

Ragdoll to kot duży i masywnej budowy . Głowa powinna być średnie wielkości o kształcie szerokiego klinu zakończona płaskim szczytem pomiędzy uszami . Policzki szerokie dobrze rozwinięte ,a kufa średniej długości z mocną brodą . Nos lekko wgłębiony w 1/3 długości .

Oczy powinny być duże i owalne ,a zewnętrzny kącik oka powinien być na tej samej wysokości co podstawa ucha .Wzorzec rasy Ragdoll opisuje, że kolor oka nie może  być inny niż niebieski – im bardziej intensywny kolor tym lepiej . Ucho powinno być średniej wielkości szerokie u nasady i zaokrąglone na końcu . Szeroko osadzone na czaszce i pochylone lekko ku przodowi . Szyja powinna być krótka i mocna . 

Jak juz wspomniałam na wstępie ciało Ragdolla powinno być długie i muskularne o mocnym lub średnim kośćcu ,klatka piersiowa  szeroka i dobrze rozwinięta . Dorosły kot powinien być tak samo szeroki w klatce piersiowej jak w zadzie . Łapy mocne ,średniej długości . Tylne są nieco dłuższe niż przednie co daje charakterystyczne pochylenie sylwetki ku przodowi. Stopy duże zwarte z kępkami włosów między palcami .Ogon długi proporcjonalny do reszty ciała , puszysty . Sierść średniej długości ,miękka, gęsta i jedwabista . Wokół szyi dłuższa tworząca kryzę ,średnio długa lub długa na bokach ciała ,brzuchu i portkach .

Kolory i umaszczenia

U kotów rasy Ragdoll wystepują trzy rodzaje umaszczenia Colourpoint, Mitted i Bicolour w klikunastu kombinacjach kolorystycznych .

Colourpoint -Ciało jasne z ciemniejszymi znaczeniami (Pyszczek , uszy , łapy i ogon) ,żaden fragment ciała nie może być biały .

Bicolour -odwrócone białe V na pyszczku ,biel na łapkach i brzuchu ,dopuszczalne białe plamy na grzbiecie. 

Mitted -to umaszczenie podobne do colourpointa ale z domieszką bieli .Mitted ma białą brodę i biały pas ciągnący się przez cały brzuch aż do nasady ogona . Białe rękawiczki na przednich łapkach , na tylnych skarpetki sięgające minimalnie do pięty ,a maksymalnie do połowy uda .Dopuszczalna jest tzw. Blaze na pyszczku .Może być w kształcie gwiazdy, diamentu, klepsydry, ciągłej lub złamanej linii.  Kolor noska analogicznie jak u point lub różowy gdy blaze umiejscowiona jest wokół  niego. 

szczegółowy opis wzorca rasy można znaleźć na stronie federacji Fife

kody EMS

Kolor i umaszczenie możemy określić opisowo lub kodem EMS ( Easy Mind System) to system do łatwej identyfikacji rasy i koloru kota .Trzy pierwsze litery kodu to określenie rasy , mała literka określa kolor sierści kota , po nich następują liczby określające ilość bieli czy rodzaj pręgowania .

W przypadku kota Radoll pierwsze trzy litery to RAG następna literka określa kolor :

a – niebieski (blue)

b – czekoladowy (chocolate)

c – liliowy (lilac)

d – rudy (red)

e – kremowy (cream)

f – szylkret czarny (black/seal tortie)

g – szylkret niebieski (blue tortie)

h – szylkret czekoladowy (chocolate tortie)

j – szylkret liliowy (lilac tortie)

n – czarny (black/seal)

o – cynamonowy (cinnamon)

p – płowy (fawn)

q – szylkret cynamonowy (cinnamon (sorrel) tortoiseshell)

r – szylkret płowy (fawn tortoiseshell)

w – biały (white)

x – kolor nieuznawany (any unrecognized colour)

Po literkach jesli zachodzi taka potrzeba następują dodatkowe cyfry określające stosunek bieli , u Ragdolli są dwa rodzaje stosunku bieli  03-bicolor i 04 mitted .Dodatkowe liczby mogą oznaczać pręgowanie

21-nieokreślony rysunek pręgowania 

zapraszamy również do zakładki